فن بیان

فن بیان
نویسنده: سرکار خانم مریم خوشحال نماینده محترم شهر لاهیجان
فن بیان چیست؟ به عبارتی ساده می توان توانایی صحبت کردن ما با دیگران را فن بیان نامید و به مجموعه ای از مهارت ها از جمله: مدیریت استرس، کنترل حجم صدا، سرعت بیان کلمات، مهارت تنفس به جا، اطلاق می شود و بی‌تردید یکی از مهم‌ترین مهارت‌هائی است که هر سخنرانی لازم است به آن آگاه باشد.
قطعا نوع صدا و اعتماد به نفس ما اثر مهمی روی افراد دارد، صدای گوش خراش، نازک، صحبت یک طرفه و طولانی، بکار گیری مکرر واژه اِ اِ بین صحبت و ادعاهای دروغین می تونه در فراری دادن طرف مقابل یا مشتری بسیار مهم باشند.
ما با ممارست و استفاده از زمان در تجارت توانایی متقاعد کردن افراد و در راستای آن افزایش مشتری و کسب درآمد را تجربه خواهیم کرد.
راه هایی برای تقویت فن بیان :

✳️ بخش مهمی از تسلط ما بر فن بیان به شیوه تنفسمان مربوط می‌شود و یکی از نشانه‌هایی که دیگران می‌توانند متوجه شوند که ما گرفتار فشار و استرس شده‌ایم و بر خود مسلط نیستیم، شیوه‌ی نفس کشیدن ماست که سبب عمیق تر شدن و افزایش تعداد آن می شود.
پس استرس و اضطراب ما می توانند روی لحن کلمات ما اثرگذار باشند و باید به شدت از این دو فاکتور در زمان پاسخگویی اجتباب نمود.

✳️ رابطه زبان بدن و فن بیان که در آن لازم است تا از حرکات اضافه دست و بدن خودداری کنیم چون در اینصورت تمرکز خود و مشتری را بهم خواهیم زد.

✳️ از سریع صحبت کردن جدا بپرهیزیم، شمرده صحبت کردن یعنی طوری که مشتری متوجه منظور ما شود می تواند یکی از کلید های موفقیت باشد.
یکی از راه های مناسب برای درک این موضوع ضبط مکرر صدا و گوش دادن به آن است که توصیه می شود بارها و بارها این کار انجام شود.

✳️ وضع نشستن یا ایستادن ما در زمان صحبت با دیگران بسیار اثر بخش است
صاف ایستادن یا نشستن به ما اجازه می دهد به خوبی نفس بکشیم و در این حالت صدا از قدرت نفوذ بیشتری برخوردار است.
امیدوارم با توجه به نکات یاد شده بتوانیم مهارت‌های گفتاری‌ و فن بیان‌مان را ارتقا دهیم.

راه های ارتباطی :
? 09113462484
? 09331347069

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *